Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

 

Pamukçuk nedir?

 

Pamukçuk yani moniliazis yenidoğan da dahil olmak üzere her yaştan bebekte görülebilen bir çeşit mantar enfeksiyonudur. Bebeğin dilinin üzerinde, yanaklarında ya da damakta beyaz lezyonlar olarak gözükür. Bebeğin beslenmesine olumsuz bir etki yaratacağı için ayrıca anneyi de etkileyebileceği için ciddiye alınması gereken bir durumdur.

 

Pamukçuk Neden Oluşur?

 

Pamukçuk candida albicans adlı bir mantar türünün sayısının artması ile oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Candida albicans normalde vücudumuzda belli bir sayıda bulunan ve bize zararı olmayan bir mantardır. Fakat antibiyotik kullanımı sonucunda vücuttaki kötü bakteriler ile birlikte iyi bakteriler de öldüğü için bakteri florasında bozulmalar oluşur. Bu olay mantar florasını da olumsuz yönde etkiler ve böylece mantar sayıları artar.

 

Sayının artması da enfeksiyona ve pamukçuk gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Pamukçuk oluşumunun nedeni elbette sadece antibiyotik kullanımı değildir. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişimler de mantarların sayısının artmasına sebep olabilir ve sayıları artan mantarlar normal doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Güzelce temizlenmemiş emzik, biberon gibi eşyalar da pamukçuk ve benzeri hastalıkların oluşmasında etkilidir. Ayrıca bebeğin bağışıklık sisteminin zayıflaması da mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarabilir.

 

Pamukçuğun Zararları Nelerdir?

 

Bebeğin ağzında çeşitli yerlerde yaralar bulunduğu için bebek emerken acı duyabilir ve bu sebeple emmek istemez. Beslenmesinin bozulması ve yetersiz beslenme de daha ciddi problemler oluşturabilir. Ayrıca emzirme sırasında enfeksiyon anneye de geçebileceği için hem anne hem bebek için pamukçuk oldukça tehlikelidir. Tüm bu sebeplerden dolayı pamukçuk tedavisine ertelenmeden başlanmalıdır.

 

Pamukçuk Tedavisi Nasıldır?

 

Tedavi genellikle 1-10 gün kadar sürmektedir. Bebeğin ağzındaki lezyonlara mantar öldürücü antimikotikli damlalar damlatılır. Emziren anneye de meme uçlarına sürmesi için mantar önleyici bir krem verilerek tedavi gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir