Genel Sağlık

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik İltihabı tıp dilinde Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arkasında boğazın iki yanında bulunurlar ve vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasıdır. Vücuda giren mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan hücreleri üretirler.

Ancak bazı virüs ve bakteriler bademciğin bu özelliklerine rağmen yok edilemez ve bademciklere yerleşip orda çoğalarak bademciklerin iltihaplanmasına sebep olur. Buna Tonsilit yani bademcik iltihaplanması denir.

Bademcik İltihabı En Çok Kimlerde Görülür?

Genel olarak 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda ve özellikle kış aylarında sık rastlanmaktadır.2 yaş altı veya 50 yaş üzerindeki insanlarda görülme olasılığı oldukça azdır.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı, iştahsızlık, yutkunma güçlüğü çekme, ağızda kötü koku oluşumu, Tonsillerin kızarması ve şişmesi, ateş, yemek yerken veya yutkunurken boğaz ağrısı, yoğun eklem ve kas ağrıları, kulak ağrısı, halsizlik, öksürük, çene ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik, boyunda sertleşme gibi belirtileri göstermektedir.

Tedavisi Nelerdir?

Bu tedavide asıl amaç enfeksiyonu ortadan kaldırmak, diğer organlara bulaşmasını ve komplikasyon geliştirmesini engellemektir. Vücudumuz için en gerekli olan şey sudur. Tedavi süresince hatta hayatımızın her evresinde bol sıvı tüketmeliyiz. Ağız içinden bademcik iltihabının oluşturabileceği yaralara karşın ağız bakımına önem vermeliyiz. Eğer enfeksiyon bakteri kaynaklı ise doktor kontrolü ile antibiyotik tedavisi başlanması gerekebilir. Ancak antibiyotik kullanımı gerektirmeyen durumlarda bir hafta sonunda hastalık gerilemeye başlayacaktır. Ancak antibiyotik kullanımı vücutta iltihaptan dolayı oluşan vücutta ağrı, ateş, ses değişikliği, ağız kokusu ve lenf bezlerinde şişkinlik gibi oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Dikkat Etmemiz Gereken Konular Nelerdir?

  • Ağız bakımımıza dikkat etmeliyiz. Hijyene önem vermeliyiz.
  • Bol sıvı almalıyız.
  • Vücudun direncini artıracak meyve ve sebzeler tüketmeliyiz.
  • Kapalı ortamlarda bulunuyorsak havalandırmalıyız ve bulaşıcı olması nedeniyle diğer insanlarla çok fazla aynı ortamda bulunmamalıyız.
  • Kirli ortamlardan uzaklaşmalı, sigara içilen ortamlarda bulunmamalıyız.
  • Düzenli beslenmeli ve C vitamini içeren gıdaları daha çok tüketmeliyiz.
  • Nefes almamızda sıkıntı duyuyorsak nefes almamızı kolaylaştırıcı pastiller kullanmalıyız.
  • Ağız içinde iltihap kaynaklı yaralar oluşmuş ise bunlar için tuzlu su ile gargara yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir