Bademcik İltihabı Nedir? Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

bademcik iltihabı

Tonsillit boğazın arkasında yer alan iki oval şekilli doku olan bademcik iltihabı anlamına gelir. Şişme ile kendini gösterir, ek olarak, bademcik iltihabının bazı belirtileri arasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boyun tutulması, ateş, baş ağrısı ve bademcikler üzerindeki sarı veya beyaz lekelerin oluşmasıdır.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sıklıkla bademcik iltihabına neden olur. Bademcik iltihabı tedavisi hastalığın nedenine ve sıklığına bağlıdır. Bu makalede bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusunu cevaplamaya çalışacağız, burada anlatılan yöntemler uzman doktorların da kabul edeceği yöntemlerdir.

1- Dinlenmek

Vücut direncini yükseltmek için dinlenmek gerekir. İnsanlar çoğu zaman enfeksiyonlarının şiddetine bağlı olarak 2-3 gün dinlenmek, sizin bu mikroba karşı direncinizi güçlendirir. Dış ortamda enerji israfınızı önler. Enerji, içeride mikropla savaşmak için kullanılır. Dinlenirken dış dünyaya mümkün olduğu kadar az enerji harcayın. Çok konuşmayın, sizi yoracak işler yapmayın.

 

2- Bolca Sıvı Alın

Bol sıvı almak vücudun susuz kalmasını önlemek önemlidir, yiyecek menünüze daha fazla meyve ekleyin. Bal limon suyu tarçın çok iyi bir karışım olabilir. Sıvı almanız boğazın tahriş olmasını önler. Sıcak çaylar, sıcak et suyu ve diğer ılık sıvılar boğazda yatıştırıcı olabilirler. Ek olarak ılık su ve tuz ile gargara yapmanız önerilir.

bademcik iltihabı

3- Çevrenizdeki Havayı Temiz Tutun

Yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin. Sonuçta siz de o dumana maruz kalıyorsunuz. Tahriş edici çevresel faktörlerden uzak durun. Odanızı havalandırın. Bademcik iltihabı ile ilgili en büyük endişe, A Grubu Strep bakterisinin buna neden olma ihtimalidir. Bu durumda hastalığın antibiyotiklerle tedavi edilmesini gerektirecektir, çünkü tedavi edilmemesi, potansiyel olarak tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Sık sık bademcik iltihabının gerçekleşmesi göğüs iltihabı da viral bir enfeksiyon gibi başka şeylerden kaynaklanabilir. Her zaman strep bakterilerden kaynaklanmaz.

4- İyi Beslenin

 

Bademcik iltihabı olanların iyi beslenmesi vücudun gücünü kazandıracaktır. Vücut güçlü olmak için besinlere ve oksijene ihtiyaç duymaktadır, bu sağlanırsa hastalıklarla baş edebilir.

 

5- İlaç Tedavisi

 

Asla kendi başınıza ilaç seçip almayın, doktorun verdiği ilaçları alın. Aşırı tonsil şişmesi vakalarında doktorlar, şişliği azaltan kortikosteroid ilaçları uygulayabilirler. Eğer yemek yiyemiyor veya su içemiyorsanız, doktorunuz muhtemelen yiyecek ve içecek tüketmeniz için yeterli kortikosteroid ve ağrı kesici ilaçları verebilir. Hemen hemen tüm bademcik iltihabı vakalarında, doktorunuz ağrı kontrolü için gereken şekilde asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) önerecektir. Asetaminofen (Tylenol), ağrı ve ateşle mücadele ettiği için daha iyi bir seçim olma eğilimindedir. Çoğu tonsillit vakası bir enfeksiyonun sonucudur, bu nedenle asetaminofen de ateşinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir