Ayak Kırıklarında Yapılması Gereken İlk Müdahaleler

Ayak Kırıklarında Yapılması Gereken İlk Müdahaleler

Ayağın kırıklarına birçok neden sebep olabilir fakat her sağlık probleminde olduğu gibi kırıkta da ilk müdahale büyük önem taşır. Olay anında kırığa müdahale edilmemesi veya yanlış müdahale kırığın ayak sağlığı açısından büyük problemlere sebep olmasına neden olabilir. Bu sebeple ayak kırıklarında yapılması gereken ilk müdahaleler çok önemlidir.

Ayak Neden Kırılır?

Bir ayakta 26 kemik vardır. Ayaklar tüm vücudu kaldırır ve yükünü taşır, sürekli hareket halindedirler bu yüzden en kolay kırılan bölgelere arasında önde gelirler. Ayak yüksek bir yerden düşme, ağır bir cisme tekme atma, karda kayma, banyo gibi kaygan zeminlerde kayma, üzerine düşme, futbol oynarken müdahale gibi durumlarda kırılabilir

Kırık Nasıl Anlaşılır ve Kırık Durumunda Ne Yapılmalı

Ayak darbeyi aldıktan sonra aniden kırılabilir ve kırılma olayı yaşandığı andan itibaren kişiye yürümeye veya ayağa kalkmaya izin vermeyecek derecede ciddi bir ağrı ve acı verebilir. Üzerine basmaya dayanılmadığı ve çok acıdığı durumlarda kırık olasılığı yüksektir. Bölgede morarma ve kızarma görülür, ayakta ani şekil bozukluğu kırığa bağlı ortaya çıkabilir. Kırılan bölgeye basılamaz ve bölgede aşırı hassasiyet baş gösterir. Kişi hemen ambulansı aramalı veya etrafındaki kişilerden kendisini hastaneye götürmesini istemelidir.

Kırık Durumunda İlk Yardım

Öncelikle yanlış müdahale, hiç müdahale etmemekten daha çok zarar verebilir. Bu sebeple kırıkla ilgili veya ilk yardım ile ilgili bilgisi olmayan kişilerin hastaya müdahale etmemesi gerekir. Birçok hastane vakasında hastanın yanlış ilk yardım sebebi ile kaybedildiği bilinen bir gerçektir bu sebeple eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız hiç bir şey yapmayın. İlk yardım bilen kişilerin ise ilk yapacakları şunlardır. Öncelikle hastanın şikâyeti sadece kırık ise aksi bir durum var gibi görünmüyorsa hasta ilk yardım yapılacak güvenli bir yere taşınmalıdır. Boyun yaralanması gibi durumlar var ise hasta hiç hareket ettirilmemelidir. Ayakkabı ve çoraplar nazikçe çıkarılmalı ve acıyan yani kırık olan bölge tespit edilmelidir. Eğer herhangi bir kanama varsa sargı bezi veya temiz bir bez ile üzerine baskı yapılmalıdır. Hastaneye götürecek taşıt yok ise ambulans çağrılmalıdır. Ambulans gelene kadar kırık olduğu düşünülen ayak kalp seviyesinde tutulmalıdır. Şişmeyi önlemek için buz ile soğuk uygulama yapılmalı fakat ten ile buz arasında bir bez bulundurulmalıdır. Son olarak ambulans veya taşıt çok gecikirse ayak bir çubuk veya gazete yardımı ile topuktan parmak ucuna ve dize kadar sararak sabitlenmelidir. Yani amaç kırık noktanın hareket ettirilmemesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir