Annelikte Baş Ağrısı Nedenleri?

Annelikte Baş Ağrısı Nedenleri?

Baş ağrısı gebelik döneminde anne adaylarının başına gelen en yaygın rahatsızlıklardan biri olarak göze çarpar. Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda baş ağrısı oluşabilir. Bu kapsamda annelik sırasında baş ağrısına sebep olan pek çok faktörün bulunduğunu söylemek mümkündür. İşte annelikte baş ağrısı nedenleri? Annelikte Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Hamilelik sırasında baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Ancak annelikte baş ağrısı nedenlerinin başlıcaları şu şekildedir;

  • Uyku eksikliği
  • Düşük kan şekeri
  • Kurutma
  • Vücuttan Kafein Çekilmesi
  • Stres (birçok değişiklikten dolayı)

Düzenli migren baş ağrıları olan kadınlar hamilelik sırasında daha az migren yaşadıklarını keşfedebilirler; Bununla birlikte, bazı kadınlar aynı sayıda veya daha fazla migren baş ağrısı ile karşılaşabilir. Hamileyseniz, baş ağrısı için alabileceğiniz ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Öte yandan gün içerisindeki yoğunluğa bağlı olarak da baş ağrınız ortaya çıkabilir. Dolayısı ile gün içerisinde kendinizi ve bedeninizi yoracak aktivitelerden ve yoğunluklardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Hamileliğin ilk üç aylık dönemdeki baş ağrıları, daha fazla kilo verme ve daha fazla ağırlık taşımaktan kaynaklanan gerginlik ile ilişkili olma eğilimindedir. Annelikte üç aylık dönem boyunca baş ağrıları da hamilelik sırasında yüksek tansiyon olan preeklampsi denilen bir durumdan kaynaklanabilir. Bu dönemlerde bağ ağrılarınız geçmiyorsa ve baş edilemez bir hal aldıysa mutlaka doktorunuz ile iletişime geçip durumunuzu bildirin.

Annelikte Baş Ağrılarını Tedavi Etmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bu ipuçlarını takip ettiğinizde gerilim baş ağrısından kaçınmak en kolay yoldur:

  • İyi duruş uygulayın (özellikle üçüncü trimesterde)
  • Bolca dinlenin ve rahatlayın
  • Egzersiz yapın
  • İyi dengelenmiş yemekler yiyin
  • Başınıza soğuk veya ısı paketleri uygulayın

Eğer baş ağrısını önleyemiyorsanız, gitmelerine yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar hala vardır. Hamilelik sırasında, mümkünse baş ağrınızı doğal yollarla denemek ve rahatlatmak istersiniz. Çoğu gebelikte aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerilmemektedir; Ancak, asetaminofen sağlık uzmanınız tarafından önerilebilir. Burada unutmamanız gereken husus gebeliğiniz süresince doktorunuzun bilgisi dışında her hangi bir ilaç ya da aspirin kullanmamanızdır. Aksi bir durumda yanlış bir ilaç kullanımı sağlığınızı ve gebeliği olumsuz yönde etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir