Anneler İçin Sağlık Açısından Duygusal Durum

Anneler İçin Sağlık Açısından Duygusal Durum

Her kadının içinde doğuştan gelen annelik içgüdüsü vardır. Annelik içgüdüsünün çok güçlü bir duygu olması sayesinde anne; hamileliğinin zorlu sürecini atlatabilme ve doğum sonrası bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilme becerisine sahiptir. Fakat hamilelik döneminde yaşanan güçlü hormonal değişiklikler, fizyolojik zorluklar, psikolojik etmenler, gelecek kaygısı gibi durumlar annenin doğuştan gelen bu becerilerini altüst edebilir. Bu sebeple hamilelik sürecinde başlayıp doğumdan sonraki aylarda devam eden duygu durum bozuklukları görülür. “Doğum sonrası depresyonu” gibi duygusal hastalıklar doğum yapan kadınlarda yüzde 15 oranında görülür.

Bebek için en önemli kişi elbette annesidir. Annede ki bu duygusal ve psikolojik sorunlar doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bebekler anne karnında iken bütün yaşanan duygusal durumları stres ve sıkıntıları hisseder. Bebeğe yansıyan bu durum bebeği ileride kaygılı, içine kapanık ve korkak biri haline getirir.

Doğum sonrası Depresyon Nedenleri

Doğum sonrası depresyonu annede en şiddetli seyreden psikolojik sağlık sorunudur. Annenin hamilelik durumuna alışamamış, olması hamilelik sürecinde ki zorluklar ve yaşanan sıkıntılar, hamilelik sürecinde eşin destek olmaması, sürekli bebeği kaybetme kaygısı, hamilelik sürecinde geçirilen hastalıklar, eş ilgisizliği ile birlikte çevre kaynaklı duygusal sorunlar gibi birçok neden anneyi depresyona itmektedir. Yetersizlik duygusu bu depresyonu yaşayan annelerde görülen en sık düşüncedir.

Yetersizlik Duygusunun Kaynağı Nedir? Kimler Bu Duyguyu Yaşar?

Özellikle daha önce bebek sahibi olmamış annelerde; hayatın artık eskiden olduğu gibi kalmayacağı, korkusu eşi ile ilişkisinin bozulacağı korkusu, bebek ve gelecek ile ilgili kaygılar sebebiyle görülür. Kendini anne olmaya hazır hissetmeyen kişilerde, kaygı bozukluğu olan kişilerde ve bebeği büyütebilecek yeterliliği kendinde bulamayan kişilerde daha sık rastlanır. Doğum sonrasında sütü yetersiz olan veya Sütü gelmeyen kadınlarda yetersizlik duygusu oluşabiliyor. Ayrıca annenin çevresinden gelen “yapamazsın” mesajları, bebek doğduktan sonra çevrenin annenin tecrübesinde anneyi eleştirmesi ve beğenmemeleri bu duyguyu arttırır.

Yetersizlik Duygusuna Çözümler

Psikolojik destek çok faydalı olacaktır. Annenin de herkeste olduğu gibi yalnız kalma, eğlenebilme gibi bireysel ve sosyal ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmalıdır. Günün birkaç saatini bebekten ayrı geçirebilmek, sosyal faaliyetlere katılmak, bebekten önceki yaşamındaki bazı kendine ait sınırları korumak, spor aktiviteleri yapmak anneye iyi gelecektir. Eş ve çevrenin anneye; iyi niyetle de olsa “yapamazsın” mesajını verdikleri durumlarda müdahale edebilme yeteneği kazandırılmaya çalışılmalı. Öz bakım, evde yalnız zaman geçirme ve fiziksel aktiviteler yapılmalı. Eşler arası iletişim sağlıklı olmalı, eşler arasında iş bölümü yapılmalı ve bebekle baba da ilgilenmeli anneye yalnız olması için zaman bırakılmalı. Ayrıca çiftler birbirine zaman ayırmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir