Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu kişiyi rahatsız eden ve temelinde bir rahatsızlık bulunan bir sağlık sorunudur. Temelinde bulunan sağlık sorunu çözüldüğü zaman kendiliğinden geçer. Ağız kokusu ağız içinde bakteriler tarafından besin artıkları kullanılarak ortaya çıkarılır. Ağız kokusunda amaç bakterileri ve oluşan enfeksiyonları yok etmek olmalıdır.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Ağız kokusu nedenleri sıklıkla ağzın arka kısmında oluşan bir enfeksiyon durumundan kaynaklı oluşur.

  • Geniz etinin büyük ve şiş olduğu durumlar, özellikle çocuklarda görülen ağız kokusunun ilk nedenidir.
  • Diş çürükleri ve düzenli yapılmayan ağız hijyeni
  • ​​​​​​Reflü gibi mide rahatsızlıkları
  • ​​​​​​Ağız içinde bulunan tükürük salgısının yeteriz olduğu durumlar
  • ​​​​​​Asitli gıdaları çok tüketmek ve sigara kullanmak

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu nedene göre tedavi edilir. Sorun diş çürüklerinden kaynaklı ise diş çürükleri tedavi edilir ve düzenli diş bakımı yapılarak sorun çözülür. Mide problemleriniz varsa uygulanan tedavi ile soruna çözüm bulabilmek mümkündür. Ağız kokusu nasıl geçer diyecek olursak mutlaka her gün düzenli olarak diş bakımı yapmanız gerektiğini unutmayınız. Diş fırçalamak tek başına yetmez. Mutlaka her gün düzenli olarak diş ipi kullanmanız diş aralarında oluşan besin artıklarını temizlemek için önemlidir. Asitli içeceklerden uzak durulması gerekir. Su içeriği çok olan şeker oranı düşük içecekler tercih edilmelidir. Bol su içmeye özen gösterin. Sigara içmeyi bırakın.

Ağız Kokusu Nasıl Oluşur?

Ağzın içinde bulunan tükürük salgısı azalır ise ağız içi flora bozulur. Ağız kokusu nasıl oluşur diyecek olursak yetersiz ağız bakımından dolayı ağız içinde oluşan bakteriler çoğalarak kötü kokuya neden olurlar. Ağzın arka tarafında var olan enfeksiyonda da neden aynıdır. Bakterilerin üreyerek kötü kokuya sebep olmaları kaçınılmazdır. Sinüs boşluklarında, diş aralarında ve dil üzerinde yerleşerek diş çürükleri ve enfeksiyonlara neden olurlar.

Ağız kokusunu önlemek için düzenli olarak dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Burun temizlenmeli ve tuzlu su ile açılmalıdır. Tatlı ve şekerli gıdalar tüketimi sonrası mutlaka diş bakımı yapılmalıdır. Aromatik kokusu olan sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Taze nane çiğnemek ferahlık verir ve ağız kokusunu alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir