Adet Gecikmesi Nedenleri Ve Belirtileri

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Belirtileri

Kadınların doğurganlıkla alakalı olarak her ay düzenli olarak üretilen yumurtaların döllenmemesi durumunda yumurtaların bir miktar kan eşliğinden vücuttan atması işlemine adet olmak veya regl olmak denir. Adet olmak vücudunuzun doğurganlık için gerekli olan yumurtlama aşamasında bir sorun olmadığını anlayabilmek açısından ilk kontrol edilen emaredir. Düzenli olup olmamasından, uzunluğuna hatta rengine kadar sağlıkla alakalı ipuçları veren önemli bir semptomdur. Düzenli olması gerekli ve arzu edilen bir olay iken gecikmesi veya düzensiz olması da araştırılması gereken bir olayın varlığına işaret olabilir. Nedenleri tek tek incelenmelidir.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi nedenleri sayılmak istenirse kişiye özel ve genel anlamda ortaya koyulabilecek farklı hikayelerden bahsetmek mümkündür. Bilinen en geçerli adet gecikmesi nedeni yumurtaların döllenmesi yani hamileliktir. Hamilelik söz konusu değil ise ikinci olarak bakılması gereken kişinin stres hali veya vücudunda her zamankinden farklı bir değişimin gözlenip gözlenmediğidir. Ek olarak aşırı egzersiz yapmak, hastalık, polikistik oluşumlar, kullanılan ilaçlar, kilo dengesinde ciddi artış veya azalışlar, emzirme gibi nedenlere de bağlanabilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri

Adetle alakalı bir veya iki kez yaşanan değişiklikler ciddi bir alarm olarak algılanmasa da yine de kontrol gerektirir. Adet gecikmesi belirtileri halsizlik, göğüste hassaslaşma, sırt ve kasık ağrısı olarak sayılabilir. Vücudun olağan halin dışına çıkmış olması gerginliğe de sebep olabilir.

Adet Gecikmesinin Çözümleri

Adet gecikmesi ile karşı karşıya kalan kişilerin çözüm için uzmana başvurmaları önerilir. Ancak ilk kez yaşanması halinde bilinçli bir bitkisel destek de işe yarayabilir. Adet gecikmesi çözümleri olarak ilk öneri adet söktürücü bitkiler adıyla aktarlarda bulunan bitkisel karışımlardan denemektir. Doğal yolla çözüm her zaman en etkili olandır. Papatya, biberiye çayı içerek veya soğan kürü yaparak da adet düzensizliği giderilebilir. Maydanoz da iyi bir söktürücüdür. Doktor kontrolü gerektiren durumlarda ise geç kalmadan hemen hekime başvurmanız gerekir. Geç kalmak tedavi aşamasında sorun doğurabilir.

Adet Gecikmesinin Vücuda Etkileri

Adet gecikmesinin vücuda etkileri hem fiziksel hem de ruhsal boyutta karşımıza çıkabilmektedir. Kadınlar adet dönemlerinde bile hormonlarından kaynaklı olarak denge sorunu yaşayabildiklerinden dolayı gecikmesi halinde bu daha da zor bir hal alabilmektedir. Vücutta gerginlik, şişkinlik hali, baş ağrısı, kırgınlık, bulunduğu yere sığamama duygusu gibi etkilerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sinirlilik hali ise vücudun adetle alakalı süreçteki en büyük ve belirgin belirtilerinden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir